Hakkımızda

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin girişimleriyle il genelinde mal ve hizmet üreten işletmelerimizin il, ilçe ve mahalle ölçeğinde erişilebilirliğinin artırılması, kentimizde yaşayan her bir vatandaşımızın semtindeki esnafına ulaşabilmesi amacıyla kamu ve özel işbirliğinde mobil ve web uygulama yazılımı olarak “ESNAF SENİNLE” hayata geçirilmiştir.

“ESNAF SENİNLE” web ve mobil uygulama yazılımı ile Mersin il genelinde faaliyet gösteren işletmelerimizin mal ve hizmetlerinin tanıtılması, satış ve pazarlama ağlarının geliştirilmesi, teknolojik değişim ve dönüşümlere uyum sağlayabilmesi hedeflenmektedir.

Türkiye’de e-ticaret her yıl büyüme trendini sürdürmektedir. Türkiye’nin en dinamik sektörleri arasında yer alan e-ticaret hayatımızın her alanında giderek ağırlığını hissettirmektedir. Dijital dönüşümün yaşandığı Türkiye’de büyük işletmeler bu dönüşüme kolay uyum sağlayabilmekte ve hatta dönüşümün seyrini belirleyebilmektedir. Ancak mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz, esnaf-sanatkarlarımız bu dönüşüme ayak uydurabilmekte güçlük çekmektedir.

Teknik, mali, insan kaynağı, dijital okur yazarlık eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanan uyum sorunlarının üstesinden gelmek amacıyla Birliğimizce kamu ve özel sektör işbirliğinde hayata geçirilen “ESNAF SENİNLE” projemiz ile şehrimizde yaşayan hemşerilerimizin ve şehrimizi ziyarete gelen bütün misafirlerimizin esnaf-sanatkarlarımızla, işletmelerimizle “ESNAF SENİNLE” mobil uygulamamız aracılığıyla buluşturulması hedeflenmiştir.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi süreci ile birlikte e-ticaretin önemi hem sağlığımızın korunması hem de işletmelerimizin ayakta kalabilmeleri için kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılmıştır. E-ticaret sektöründe küresel ve ulusal oyuncular olmasına rağmen Birliğimizce hayata geçirilen “Esnaf Seninle” projesi ile yerelde faaliyet gösteren esnaf-sanatkarlarımızın, işletmelerimizin dijital dönüşümle rekabet edilebilirliklerinin arttırılması amaçlanmıştır.

Bu amaçla “Güçlü Esnaf Yeni Nesil Sanatkar” vizyonuyla hareket eden Birliğimiz “Esnaf Seninle” projesiyle esnaf-sanatkarlarımızı ve işletmelerimizi 21’ yüzyılın getirdiği dijital dönüşüme uyumlu hale getirmeyi, şehrimizin ekonomisini geliştirmeyi, esnaf-sanatkarlarımıza ulaşımı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Yukarıda belirtilen hedeflerimizi gerçekleştirebilmek amacıyla şehrimizde yaşayan bütün hemşerilerimizden, kurum ve kuruluşlarımızdan ve esnaf-sanatkarlarımızdan “Esnaf Seninle” mobil ve web uygulamamızın geliştirilmesi için gereken desteğin verilmesini, Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu uygulamanın güçlendirilmesini önemle arz ve rica ediyoruz.


Talat DİNÇER

MERSİN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI